Cowparade İzmir 2010 Açık Hava Sergisi (Kültür ,Sanat ve Eğitim Projesi)

 DÜNYACA ÜNLÜ

“COWPARADE İNEK HEYKELLERİ AÇIK HAVA SERGİSİ”

2010 YAZINDA İZMİR HALKINI SELAMLADI!

 

Bugüne kadar 58 ülkede yapılan “Cowparade İnek Heykelleri Açık Hava Sergisi”, 2010 yılı yaz döneminde İzmir halkıyla buluştu. Konak Belediyesi ve Beyaz Sosyal Sorumluluk ve İletişim Danışmanlığı Firmasının ortaklaşa yürüttüğü Cowparade İzmir 2010 organizasyonu,  birçok İzmirli firmanın inek heykeli satın alarak desteklemesi ve  bir çok kurumun  da sponsor katılımı ile 5 ay boyunca İzmir sokaklarına ve turistik bölgelerine damgasını vurdu..

Yaz boyunca Alsancak’tan Karşıyaka’ya Konak’tan Çeşme’ye, Alaçatı’dan Urla’ya pek çok önemli noktada yer alan inek heykelleri İzmir’in renkli turizm hayatına daha da renk kattı.

5 ay boyunca sokakları süsleyen inek heykelleri 7 Kasım  2010 tarihinde düzenlenen müzayede ile son buldu. Swissotel Grand Efes ,İzmir’in sponsorluğunda ve Bali Müzayedeciliğin desteği ile müzayedeye çıkartılan tasarımların gelirleri, EBSO Vakfı Eğitim Burslarına ve Zihinsel Özürlüleri Yetiştirme Ve Koruma Vakfı’na bağışlandı. Bağışlanan gelirler zihinsel engelli öğrenciler ve eğitim bursları için kullanılacak.

 

COWPARADE Tarihçe:

Cow Parade, farklı desen ve şekillerde "İnek Heykelleri" nin sergilendiği uluslararası bir açık hava sanat etkinliğidir. Dünyanın ilk ve en önemli halka açık dev boyutlu sanat etkinliklerinden biri olan Cow Parade, ilk olarak 1998 yılında Cow Parade International Corporation tarafından Zürih’de gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında 3 farklı modeldeki, fiberglastan yapılma gerçek ebatlı inek heykelleri üzerine şehrin sanatçıları tarafından grafik ve artistik uygulamalar yapıldı ve bu inek heykelleri şehrin halka açık alanlarında 3 ay boyunca sergilendikten sonra açık artırma ile satılan ineklerden elde edilen gelirin çoğu yardım derneklerine verildi.

COWPARADE Amacı:

Dünya çapında bir organizasyon olan Cow Parade güzel ve etkileyici bir aktivite olmanın yanı sıra;

Yapıldığı her şehirde çok ses getirmek, şehrin turizm amaçlı olarak tanıtımını yaparak şehrin turizm açısından da büyük gelir elde etmesini sağlamak, çevre kentlerden, ülkelerden milyonlarca turisti de şehre    çekmeyi başarmak, şehrin halkına nefis bir görsel ziyafet sunmak, şehrin sahip olduğu marka zenginliğine, sanat ve tasarım alanındaki  yaratıcılığına, sanata olan ilgisine, espri anlayışına dikkat çekmek proje amaçlarını oluşturmaktadır.

58 şehirde gerçekleştirilen bu dev organizasyonda bugüne kadar;

q  8,000 üzerinde gerçekleşmiş inek tasarımı

q  4.000 den fazla sponsor firma

q  44 milyondan fazla izleyen ve bir o kadarda gülümseme

q  2 milyondan fazla fotoğraflanma

q  1000’ lerce mutluluk ve pozitif duygular sağlanırken;

q  Dünyada bu konuda 15 milyon doların üzerinde yardım derneklerine fon sağlanmıştır. 

ANKET
Hangi Alanda Gönüllü Olmak İstersiniz?