Beyazdan Örnekler:  

Türkiye’de Köy Ölçekli ilk Arazi Planlamasını OPET için yaptık

AB- GAP İdaresi Başkanlığı Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi

“GELECEĞİMİZ AYDINLANIYOR”

All Green Expo Uluslararası Yeşil Ekonomi Zirvesi Ve Fuarı

Cowparade İzmir 2010 Açık Hava Sergisi(Kültür ,Sanat ve Eğitim Projesi)

British Council “Benim Kentim Projesi” Açılış Organizasyonu (Kültür Sanat Projesi)

Ege Bölgesi Organize Sanayi Bölgelerinde Çalışan Kadın İşçilerin Ekonomik ve Sosyal Verimliliklerini Destekleme Eğitimi (Kadın ve Eğitim Projesi)

AB-TÜRKİYE Sivil Toplum Diyaloğu KÜLTÜR KÖPRÜLERİ PROJESİ (Kültür Sanat Projesi)

GTZ(Alman Teknik İşbirliği Kurumu) Bolu- Yeniçağ Gölü Sulak Alanların Korunması Projesi (Çevre Projesi)

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 5. Uluslar arası Öğrenci Trienali (Kültür Sanat Projesi)

 Dünyadan Örnekler:  

 

ADİDAS:

 

Bir Kırmızı Top Bir Çocuğun Hayatını Kurtarabilir

Kırmızı Toplar İle Mutlu Çocuklar


Az gelişmiş ülkelerdeki çocukların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla projeler üreten Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Right to Play, Adi Dassler Fon ve dünyaca ünlü futbol yıldızı Zinedine Zidane ile anlaşma yaptı. adidas’ın dünyayı sporla daha güzel bir hale getirmek amacıyla oluşturduğu Adi Dassler Fon ve oluşturulan bu işbirliği, çocuklara daha güzel bir yaşam sunmayı amaçlıyor.

Sporun, temel eğitim ve sağlık alanlarında yaşanan sorunları yok etmede bir araç olduğunu göstermek isteyen ve güçlerini birleştiren Right to Play, adidas ve Zidane, Right to Play’in dünya çapındaki programlarına daha fazla fon sağlamayı hedefliyor.

Adi Dassler ve Zinedine Zidane ile sağlanan uluslararası birliktelik 4 yıl boyunca geçerli olacak. Bu işbirliği ile; Afrika, Asya ve Ortadoğu’daki 20 ülke çocuklarının daha iyi koşullarda yaşam sürmesi için 275.000 adet Right To Play logolu kırmızı top üretilecek ve bu topların satışından elde edilen gelirin tamamı fona aktarılacak.

Azerbaycan, Benin, Çad, Etiyopya, Gana, Endonezya, Ürdün, Liberya, Mali, Mozambik, Pakistan, Filistin, Ruanda, Sierra Leone, Sri Lanka, Sudan, Tanzanya, Uganda, Arap Emirlikleri ve Zambia olmak üzere toplam 20 ülkede çalışmalarda bulunan Right to Play, 2002 yılından bu yana bu programın sembolü olarak küçük kırmızı topları kullanıyor. adidas ile yapılan anlaşmanın ardından yeniden dizayn edilen küçük kırmızı toplarla hedeflenen, az gelişmiş ülkelerdeki kötü koşulları sporun etkisi ile azaltmak. Üzerinde “Right to Play” logosunun yer aldığı küçük kırmızı topların satışından elde edilen gelir, geri kalmış 20 ülkedeki barış ve sağlık sorunlarının çözümüne aktarılıyor. Kırmızı topların üzerinde yazan “Look after yourself, look after one another! “Başkalarına da kendine baktığın gibi bak!” sloganı ise Right to Play’in dünyadaki temel felsefesini açık bir biçimde ortaya koyuyor.

Avrupa ve ABD’de satışı başlayan, 1 Eylül’den itibaren Asya, Ortadoğu ve Güney Afrika ile birlikte Türkiye’de de satışa sunulan kırmızı toplar, adidas Shop’lardan, adidas.com ve RightToPlay.com web adresinden temin edilebiliyor. Türkiye’de 19 YTL’den satışa sunulan toplardan elde edilen gelirin tamamı;

Çocukları HIV/AIDS’e karşı koruyacak eğitim,

Savaştan etkilenen çocuklara rehabilitasyon imkanı sağlama,

Kızlar için eğitim imkanı sunma ve fırsat eşitliği yaratma,

Mülteciler için fiziksel, sosyal ve duygusal destek programları oluşturma,

Ve çocukların neşeli ve mutlu olmasını sağlayacak çalışmalara aktarılacak.

Right to Play CEO’su ve Başkanı Johann Olav Koss anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada “adidas’la yaptığımız yeni işbirliğinden ve onların spor programlarımızı destekleyen vaatlerinden dolayı çok heyecanlıyız. Bu işbirliği, çalışmalarımızın bulunduğu ülkelerdeki çocukların sağlığının düzelmesi ve yaşam kalitesinin yükselmesi ile beraber onların mutluluğunu ve huzurunu sağlayacak. Yoksulluktan, savaştan ve hastalıktan etkilenen insanlara kırmızı toplar aracılığıyla yardım ulaştıracağız. adidas ve Zidane ile birlikte tüm dünyadan insanları bu oluşuma katılmaları için yüreklendireceğiz” dedi.

adi Dassler Fon, ilave 100.000 kırmızı top daha kullanarak Right to Play programlarının dahil olduğu 20 ülkenin dışında kalan ülkelerdeki çocuklara da yardımda bulunacak. Zidane da 2008 yılında bu ülkelerden birini ziyaret ederek yardıma muhtaç insanlarla bir araya gelecek. Futbolu bıraktıktan sonra özellikle çocuklara yönelik yardımfaaliyetlerinde bulunan Zidane, Rigth to Play işbirliği ile ilgili olarak; sporun pozitif etkisi yaşamınızı, yeteneklerinizi etkiliyor. Spor liderliği, takım çalışmasını, güveni ve azmi öğretiyor. Umarım Adi Dassler Fonu ve Right To Play ile birlikte, tutkum olan sporu tüm dünyadaki çocuklarla paylaşma fırsatı yakalayıp onların sağlıkla büyümelerine, sporun gücünü öğrenmelerine ve hayatlarına katmalarına yardımcı olacağım” açıklamasında bulundu.

Siz de alacağınız bir kırmızı top ile Right to Play’in programları kapsamında bulunan muhtaç çocuklara yardım elinizi uzatabilir, onların daha iyi şartlarda yaşamalarına katkıda bulunabilirsiniz.

 

DHL:

 

DHL Gönüllülerinden Afrika’ya Tıbbi Lojistik Destek


DHL, sosyal sorumluluğunu Kenya ve Doğu Afrika bölgesi için dünyanın değişik ülkelerinden biraraya gelen DHL Gönüllüleri ekibiyle devam ettiriyor. 15 gün süreyle Kenya’da UNİCEF’in ihtiyaçlarına göre belirlenecek tıbbi malzemeler bu ülkelere DHL’in lojistik desteği ile ulaştırılacak. Birleşmiş Milletler (BM) ile çeşitli projelerde daha önce de ortaklaşa çalışmalar sürdüren Deutsche Post World Net, şimdide bu projeyle Kenya ve Doğu Afrika’nın açlıkla mücadelesine yardım sağlayacak.(11 Eylül 2006)UNILEVER: Şirket, ihracat gelirleri yaratmak, kayıt içi ekonomiye katkıda bulunmak ve ülkenin ekonomik açıdan zor dönemlerinde yatırımları durdurmamak gibi hedefler belirlemiş durumda.  

HEWLETT PACKARD: HP,  KSS’nin bir şirketin kendi çalışanları ile başladığını ve iş ortaklarına ve tedarikçilere uzandığını düşünüyor. HP aynı zamanda, KSS konusunda faaliyet gösteren “The Center for Corporate C4itizenship” ve CSR gibi gönüllü kuruluşlar da işbirliği yapıyor.  

PHILIP MORRIS: Toplumsal sorumluluk alanındaki politikası doğal afetler, mülteci hareketleri gibi beklenmedik olaylar karşısında hükümetler ve sivil örgütlerle işbirliği yapmaya yönelik.  

SHELL: Faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde toplumun yaşam kültürünün artması ve devletin yeterince kaynak ayıramadığı konular için projeler gerçekleştiriyor.  

SIEMENS: Kurumsal sosyal sorumluluk anlamında yaptığı çalışmaları anlatmak ve bu konuda şeffaf olmak amacıyla, bilançonun yanı sıra, “Kurumsal vatandaşlık raporu” ve “Çevre raporu” yayınlıyor.  

COCA COLA: Şirketin global stratejisi kapsamında özellikle spor ve eğitim alanındaki toplumsal projeler ön plana çıkıyor. 1928 yılındaki ilk Amsterdam Olimpiyatları’nın sponsoru olan  Coca-Cola, 1930 yılındaki ilk Dünya Kupası’ndan bu yana da FIFA’yı destekliyor.  

ERICSSON: Global projesi olan Ericsson Response kapsamında, Türkiye ve çevre bölgelerde meydana gelebilecek afetler sonrasında kriz yönetiminde kullanılmak üzere “Acil İletişim Sistemi” projesini Türkiye’de, Turkcell ile birlikte hayata geçirdi  

TNT EKSPRES: Geleneksel olarak dört yıldır devam eden ve kütüphaneler haftasında başlayan “Kitap Toplama Kampanyası” ile TNT Ekspres çalışanlarından ve müşterilerinden toplanan kitapları ihtiyacı olan okullara gönderiliyor  

ANKET
Hangi Alanda Gönüllü Olmak İstersiniz?